Pierwsze pióro Waterman zostało zaprojektowane w 1884 roku i nosiło nazwę Regular”. Jego twórcą był Lewis Waterman jednak zmarł on w 1901 roku. Jednak pod przewodnictwem siostrzeńca Watermana firma Waterman Pen Company rozwijała się prężnie na całym świecie.

 

W 1904 roku wynaleziono klips do pióra, którym można je przypiąć do kieszeni. Wczesne pióra Waterman były wykonane z twardej gumy i były wyposażone w 14-karatowe złote stalówki. Od samego początku oferowano wykończenia i nakładki z metali szlachetnych. Wiele z nich jest nadal w użyciu, a ich stalówki są cenione za ich gładkość i elastyczność.

W 1912 roku wprowadzono otwór na monetę który pełnił rolę przycisku system ten nazywał się coin filler, a rok później został wymyślony system automatycznego napełniania pióra lever and sack. W 1935 roku został wydany pierwszy szklany nabój, lecz po 18 latach zastąpiono je plastikowymi nabojami z atramentem, dzięki temu zwiększyła się uniwersalność i atrakcyjność wiecznych piór.

 

Firma rozwijała do tego stopnia, że w 1967 roku w miejscowości Nantes położonej w zachodniej części Francji otworzono fabrykę długopisów oraz piór Waterman, która produkuje 5 milionów piór rocznie a 70% produkcji przeznaczona jest na eksport do 110 krajów na całym świecie.

 

 

Rok 2004-2009 to stworzenie takich linii produktów jak Exception, Elegance czy choćby Perspective. Z biegiem czasu Waterman na nowo zdefiniował elegancję jako idealną równowagę piękna i innowacji. Obecnie firma należy do koncernu Sanford, który jest właścicielem marki Parker.